محل تبلیغات شما

 

ساختار ویروس کرونا

کرونا ویروس ها، ویروس هایی با اندازه متوسط، پوشش دار و RNA دار تک رشته (رشته مثبت)  هستند که نام گذاری آنها به خاطر شکل مشابه تاج در زیر میکروسکوپ الکترونی می باشد. این ویروس ها بزرگترین ژنوم از نوع RNA با طول ۲۷ تا ۳۲ کیلوباز را در بین ویروس ها دارند و اندازه ویروس حدود ۱۲۰ نانومتر می باشد.

غشای این ویروس ها مشتق شده از میزبان است و دارای گلیکوپروتئین هایی می باشد که همانند میخ (spike) روی آن قرار گرفته و ژنوم را احاطه کرده اند که آن هم در نوکلئوکپسید محصور می باشد و در حالت غیرفعال به صورت مارپیچ قرار می گیرد اما در حالت فعال ویروس شکل کروی پیدا می کند.

 

تشریح ساختار ویروس کرونا

▫️پروتئینSpike) S) : از پوشش ویروس بیرون زده است و شکل شبیه تاج را ایجاد می کند. این قسمت بسیار گلیکوزیله است و هموترایمری را تشکیل می دهد که واسطه اتصال به غشای میزبان است. آنتی ژن های اصلی محرک خنثی سازی آنتی بادی و همچنین نقاط هدف لنفوسیت های کشنده روی پروتئین S قرار دارد.


▫️پروتئین M (پروتئین غشایی): دارای بخش دم مانند انتهای N می باشد که روی سطح خارجی پوشش ویروس قرار گرفته و ۳ بار دور پوشش تاب خورده است به طوری که انتهای  C بلند آن داخل پوشش قرار می گیرد. این پروتئین نقش مهمی در اتصال قطعات مختلف ویروس بازی می کند.


▫️پروتئین نوکلئوکپسید (N): در ارتباط با ژنوم  RNA برای تشکیل نوکلئوکپسید می باشد. این پروتئین احتمالا در تنظیم ساخت RNA ویروس دخالت دارد و با پروتئینM  هنگام جوانه زدن ویروس همکاری می کند. مناطق شناسایی لنفوسیت های T کشنده نیز روی این پروتئین مشخص شده اند.


▫️گلیکوپروتئین هماگلوتینین استراز (HE) تنها در نوع بتا از کروناویروس ها (HCOV-OC43,HKU1) یافت می شود.
بخش هماگلوتینین به نورامینیک اسید روی سطح میزبان متصل می شود و استراز گروه های استیل را از نورامینیک اسید جدا می کند. ژن های HE کروناویروس دارای هومولوژی در توالی همین ژن در آنفولانزای نوع C می باشند که نشان دهنده نوترکیبی بین این دو ویروس است.


▫️پروتئین کوچک پوشش (E) قسمت انتهای C خود را داخل پوشش قرار داده و سپس دور پوشش تاب می خورد و انتهای N خود را نیز داخل پوشش قرار می دهد. عملکرد آن شناخته شده نیست اما در ویروس SARS-COV این پروتئین همراه با پروتئین  M و N برای تشکیل ساختار ویروسی و آزادسازی آن نقش مهمی دارد.
 

انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران
 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
موسسه خیریه سگال
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
اعتماد گیم.ویدیو. موزیک و غیره ..... آن سوے پرچین ها...دنیاے من است سئو و بهینه سازی سایت پروانه های آسمانی کسب درامد از اینترنت دال مثل دوست دندانپزشکی بازسازی لبخند لامینت کامپوزیت ونیر سفیدکردن دندان ایمپلنت ارتودنسی خاطراتخانه ی متروک اینجا برای از تو نوشتن هوا کم است...