محل تبلیغات شما

✅ تولید مثل جنسی نهاندانگان + فیلم تشریح گل

 

ساختار برچه

مادگی اندام ماده گل به شمار می‌آید و ممکن است از یک یا چند برچه تشکیل شده باشد که در حالت اول آن را ساده و در حالت دوم آن را مرکب می‌نامند. در مادگی مرکب ممکن است برچه‌ها از هم جدا (آلاله و توت فرنگی) و یا باهم پیوسته باشند مثل زنبق ، پامچال ، اطلسی.

 

ساختمان مادگی
هر برچه از سه بخش تخمدان ، خامه ، کلاله تشیکل شده است. تخمدان بخش میان تهی است که یک یا چند خانه دارد و تعداد برچه‌های مادگی مرکب اغلب به تعداد کلاله‌ها و تعداد خانه‌های تخمدان بستگی دارد. در درون تخمدان ساختارهایی به نام تخمک پدید می‌آیند. تخمک ها حامل گامت های ماده‌اند. نحوه قرار گرفتن تخمک را در درون تخمدان تمکن می‌گویند.

 

ساختار خامه
خامه بخش دراز و باریک برچه است که بین کلاله و تخمدان قرار دارد خامه‌ها ممکن آزاد یا به هم متصل باشند.
در این صورت در وسط ستونی که از اتحاد خامه‌ها ایجاد می‌شود یک یا چند مجرا بوجود می‌آید و این مجاری در حقیقت راه عبور لوله گرده برای رسیدن به تخمک است بخش انتهایی خامه را کلاله می‌گویند که معمولا برجسته است و به شکل های مختلف ظاهر می‌شود. سطح کلاله اکثرا دارای یاخته‌های کرک مانند و کوتاهی است که در جذب و نگاهداری گرده موثرند کلاله بعضی از گیاهان مایعی چسبنده و قندی بنام مایع کلاله ترشح می‌کند. در گیاهانی که گرده افشانی بوسیله باد انجام می‌گیرد مانند تیره گندم کلاله منشعب و کرک دار است.

 

ساختار تخمک
تخمک از سه بخش تشکیل شده است.
۱- بافت خورش که تمام یاخته‌های آن مریستمی هستند.
۲- اطراف خورش دو لایه بافت به شکل غلافی به طرف بالا رشد می‌کند و نوک خورش را دربرمی‌گیرد و فقط سوراخ کوچکی در انتها باز می‌ماند که آنرا سفت می‌نامند.
۳- دو لایه بافت پیرامون خورش را پوسته درونی و پوسته بیرونی می‌نامند.

 

جفت بندی تخمک و انواع آن
۱- جفت بندی کناری
در این جفت بندی تخمک ها در سطح داخلی تخمدان قرار می‌گیرند در تخمدان لوبیا که از یک برچه تشکیل شده ، تخمک ها در محل اتصال دو لبه برچه قرار دارند و در بنفشه که از سه برچه تشیل شده کنار هر برچه به کنار برچه دیگر متصل می‌شود و به این ترتیب مادگی سه برچه‌ای تک‌خانه بوجود می‌آید و تخمک ها در کناره تخمدان در محل اتصال برچه‌ها قرار می‌گیرد.
۲- جفت بندی محوری
در این جفت بندی کناره‌های برچه‌های تشکیل دهنده مادگی در وسط تخمدان به یکدیگر پیوسته و محور میانی تخمدان را تشکیل می‌دهند. بنابراین به تعداد برچه‌ها در داخل تخمدان حفره بوجود می‌آید. و تخمک ها به صورت ردیف هایی در طول محور میانی قرار می‌گیرند، مانند گیاهان تیره سوسن.
۳- جفت بندی مرکزی
این جفت بندی در مادگی های چند برچه و تک‌خانه پامچال وجود دارد. تخمک ها بر روی ستون آزاد در مرکز تخمدان که از رشد قاعده محل اتصال برچه‌ها حاصل آمده قرار می‌گیرند، مثل فلفل سبز و انگور فرنگی.


دانشنامه رشد

 

فیلم تشریح گل

https://www.aparat.com/v/prRzh

 

 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

موسسه خیریه سگال
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
نمایندگی مجاز تعمیرات و قطعات لوازم خانگی: مولینکس،تفال،کروپس،دلونگی،روتل.. آی تی بازان جوان بسم رب شهدا و صدیقین NETBOX Onix زندگی خود را بهتر کنیم وبلاگ رشت شاهسون های استان فارس amozesh آسانسور