محل تبلیغات شما

 

 

شیپور استاش، جایگاه و نقش آن

▫️شیپور اُستاش لوله ای است که حلق را به گوش میانی مرتبط می کند و فشار هوای گوش میانی را با فشار هوای بیرون برابر می سازد.
در حقیقت شیپور استاش همانند یک تهویه عمل می کند. با هر عمل بلع و خمیازه، دهانه شیپور استاش در حلق باز می شود و تعادل بین فشار هوای گوش میانی و فشار هوای بیرون برقرار می شود.

کارکرد صحیح شیپور استاش درهنگام سفر با هواپیما و هم چنین در ارتفاعات می تواند مانع احساس کیپی و درد در گوش در این موقعیت ها شود.
از عوامل شایعی که باعث عملکرد ضعیف شیپور استاش می شود می توان؛ سرماخوردگی، تورم و التهاب ناحیه حلق، التهاب لوزه سوم (درکودکان)، آلرژی، عفونت های سینوس ها و رفلاکس اسید معده (در بزرگسالان ) را نام برد.

 

شیپور استاش از گوش میانی به پشت بینی متصل است و این دو را به هم مرتبط می سازد. در بزرگسالان طولانی بوده و حدود ۳ تا ۴ سانتی متر است.

فضای گوش میانی در پشت پرده صماخ به طور معمول از هوا پر شده است هوا در گوش میانی به طور مداوم توسط سلول های موجود در گوش میانی جذب می شود در نتیجه لازم است هوای کافی برای گوش میانی به طور مرتب تأمین گردد.

شیپور استاش معمولاً بسته است و در زمان هایی که عمل بلع را انجام می دهید و خمیازه می کشید و سخن می گویید و همچنین هنگام جویدن، باز می شود و هوا در داخل گوش و مخاط آن جریان یافته و فشار هوا در دو طرف پرده گوش (پرده صُماخ) متعادل می گردد.
وجود فشار هوای متعادل در دو طرف پرده گوش موجب می شود که پرده گوش به خوبی مرتعش شود و کار خود را به درستی انجام دهد و صداها را به خوبی بشنویم.
اختلال در شیپور استاش، هنگامی پدید می آید که شیپور استاش مسدود شده است یا به درستی کار نمی کند، سپس هوا به گوش میانی راه پیدا نمی کند و هوا در بخش خارجی پرده گوش بیشتر از بخش داخلی شده و پرده گوش را به سمت داخل گوش هُل داده و بنابراین در اثر برخورد امواج صوتی به خوبی مرتعش نمی شود.


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
موسسه خیریه سگال
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
هکینگ نمایندگی آیفون تصویری تکنما tak nama iphone اجاره خودرو χάος درالترجمه رسمی آنلاین یک معمار جملات زیبا عاشقانه گزارش کارآموزی صنایع غذایی میلاد طلا سوالات درس به درس پایه هفتم